Κεντρική Μακεδονία

Αναλυτικό πρόγραμμα εορταστικών εκδηλώσεων για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας για το έτος 2023

127Προβολές

Σε λίγες μέρες, ο Ελληνισμός θα γιορτάσει την Επέτειο της εθνικής παλιγγενεσίας της 25ης Μαρτίου 1821. Σύμφωνα με το πρόγραμμα που καταρτίζει η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας στο Δήμο Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιηθούν:
Γενικός σημαιοστολισμός, από τις 8.00 το πρωί της 23ης Μαρτίου έως και τη δύση του ηλίου της 25ης Μαρτίου 2023

Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 :
Πανηγυρικοί εορτασμοί και ομιλίες στα σχολεία του Δήμου Θεσσαλονίκης (σε ώρες που θα οριστούν από τις διευθύνσεις των σχολείων)

Ώρα 10.00’: Κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο του Γ’ Σώματος Στρατού από αντιπροσωπείες μαθητών σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης:
1. 5ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (ως εκπρόσωπος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης)
2. 15ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης (ως εκπρόσωπος της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης),
παρουσία εκπροσώπων των Αρχών της Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης και των προϊσταμένων των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης

Ώρα 10.30’: Στέψη ανδριάντων, προτομών και μνημείων Ηρώων από αντιπροσωπείες μαθητών σχολικών μονάδων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης παρουσία των Διευθυντών των οικείων σχολείων ως εξής:
1) Στον ανδριάντα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
2) Στον ανδριάντα του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη (πλατεία ΧΑΝΘ), το 40ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
3) Στον ανδριάντα του Ελευθερίου Βενιζέλου (πλατεία Δικαστηρίων), το 67ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
4) Στον ανδριάντα του Χρυσοστόμου Σμύρνης (πλατεία Αγ. Σοφίας), το 2ο Γυμνάσιο Μαλακοπής
5) Στον ανδριάντα του Τσάμη Καρατάσου (έναντι Φιλοσοφικής), το 34ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
6) Στον ανδριάντα του Εμμανουήλ Παππά (έναντι Μουσείου), το 9ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
7) Στον ανδριάντα του Νικολάου Κασομούλη (πλατεία ΧΑΝΘ), το 2ο Γυμνάσιο Τούμπας
8) Στον ανδριάντα του Αριστοτέλη (πλατεία Αριστοτέλους), το 53ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
9) Στο μνημείο Θρακών Ηρώων (Ν. Παραλία), το 4ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
10) Στο μνημείο «Γυναίκα της Πίνδου» (Π. Μελά), το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
11) Στο μνημείο Έλληνα Αεροπόρου (Καλλιδοπούλου), το 28ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης
12) Στην προτομή Ναυάρχου Βότση (Λευκό Πύργο), το 5ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
13) Στην προτομή του Γερμανού Καραβαγγέλη (Παναγία Χαλκέων), το 55ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
14) Στην προτομή του Γεωργίου Τσόντου (Παναγία Χαλκέων), το 37ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
15) Στην προτομή του Καπετάν Γκώνου Γιώτα (τέρμα Αγ. Σοφίας), το 45ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
16) Στις προτομές Βενιζέλου, Δαγκλή και Κουντουριώτη (πρώην Δημαρχείο Τριανδρίας), το 1ο Δ.Σ. Τριανδρίας, το 2ο Δ.Σ. Τριανδρίας, το 3ο Δ.Σ. Τριανδρίας
17) Στην προτομή του Ίωνα Δραγούμη (πάρκο ΧΑΝΘ), το 1ο Γυμνάσιο Τούμπας
18) Στο άγαλμα του Παύλου Μελά στην πλατεία Εθνικής Αμύνης και Τσιρογιάννη (έναντι του Λευκού Πύργου), το 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

Σάββατο 25 Μαρτίου 2023:
Ώρα 10.00’: Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό της Του Θεού Σοφίας
Ώρα 10.30’: Κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο του Γ΄ Σώματος Στρατού από: τον εκπρόσωπο του Πρωθυπουργού και της Κυβέρνησης, τον εκπρόσωπο του Προέδρου της Βουλής των Ελλήνων, Βουλευτές (ως εκπροσώπους κομμάτων που εκπροσωπούνται νόμιμα στο Ελληνικό Κοινοβούλιο), τον Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, το Δήμαρχο Θεσσαλονίκης, Γενικούς Προξένους, το Στρατηγό Διοικητή του Γ΄ Σώματος Στρατού, Πρυτάνεις, την Αντιπεριφερειάρχη Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης, το Γενικό Επιθεωρητή Αστυνομίας Βορείου Ελλάδος, τον Συντονιστή Επιχειρήσεων Πυροσβεστικού Σώματος, τον Κεντρικό Λιμενάρχη Θεσσαλονίκης, τους Προέδρους Ενώσεων Αποστράτων, τους Προέδρους Αντιστασιακών και Εφεδροπολεμιστικών Οργανώσεων και λοιπών εκπροσώπων Ν.Π.Δ.Δ., Ν.Π.Ι.Δ. καθώς και φορέων που επιθυμούν να καταθέσουν στεφάνι.
Ώρα 11.15’: Παρέλαση αντιπροσωπευτικών μαθητικών, πολιτικών και στρατιωτικών τμημάτων στη Λεωφόρο Μ. Αλεξάνδρου με κατάληξη το Λευκό Πύργο.
ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

Α΄ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ

1η ΟΜΑΔΑ

  • Φιλαρμονική του Δήμου Θεσσαλονίκης
  • Ο έχων το γενικό πρόσταγμα των πολιτικών τμημάτων κ. Γεώργιος Κουνάδος
  • Πανελλήνιος Σύλλογος Απογόνων Μακεδονομάχων «Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ»
  • Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός Τμήμα Θεσσαλονίκης
  • Παμμακεδονική Ένωση Μακεδονικού Αγώνα Ελλάδος – Αυστραλίας
  • Σύλλογος AHEPA Τμήμα Hj-03 «Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ»
  • Σύλλογος AHEPA Τμήμα HJ-27 «ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΣ»
  • Σύνδεσμος Τραυματιών Εφέδρων Πολεμιστών Οπλιτών Ν. Θεσσαλονίκης

2η ΟΜΑΔΑ

  • Φιλαρμονική του Παπαφείου Ιδρύματος – Τμήμα Παπαφείου Ιδρύματος – Κέντρο Παιδικής Μέριμνας Αρρένων Θεσσαλονίκης «Ο ΜΕΛΙΤΕΥΣ» – Παπάφειο Ίδρυμα
  • Τμήματα Σημαιοφόρων (μαθητριών και μαθητών Γυμνασίων / Λυκείων)

Δημοτικά Σχολεία

  • 24ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
  • 33ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
  • Ιδιωτικό Σχολείο της Ισραηλιτικής κοινότητας

Γυμνάσια

  • 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
  • 1ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
  • 2ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
  • 11ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
  • 4ο Γυμνάσιο Τούμπας
  • 1ο Γυμνάσιο Χαριλάου

Λύκεια

  • Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
  • 2ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης
  • 11ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης
  • 12ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης
  • 20ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης
  • 31ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης
  • 32ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης
  • 2ο ΓΕ.Λ. Ανατόλια
  • ΓΕ.Λ. Αριστοτέλειο Κολλέγιο
  • ΓΕ.Λ. Αρσάκειο
  • ΓΕ.Λ. Ελληνικό Κολλέγιο
  • ΓΕ.Λ. Καλαμαρί
  • ΓΕ.Λ. “Κολλέγιο Δελασάλ”

3η ΟΜΑΔΑ

  • Φιλαρμονική “Διονύσιος Σολωμός” της Ιερής Πόλης Μεσολογγίου
  • Λύκειο Ελληνίδων Θεσσαλονίκης
  • Ηπειρωτική Εστία Θεσσαλονίκης
  • Παμποντιακή Ομοσπονδία Ελλάδος (Π.Ο.Ε.)
  • Πανελλήνια Ομοσπονδία Ποντιακών Σωματίων (Π.Ο.Π.Σ.)
  • Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος
  • Πανελλήνια Ομοσπονδία Μικρασιατικών Σωματείων
  • Πανελλήνια Ομοσπονδία Θρακικών Σωματείων
  • Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Βλάχων
  • Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Σαρακατσαναίων
  • Ομοσπονδία Σερραϊκών Συλλόγων Θεσσαλονίκης
  • Θρακική Εστία Θεσσαλονίκης
  • Βοϊακή Εστία Θεσσαλονίκης
  • Σύλλογος Σερραίων Θεσσαλονίκης
  • Ένωση Κρητικών Συλλόγων Μακεδονίας μαζί με τον “Λαογραφικό Σύλλογο Κρητών Θεσσαλονίκης Τ’ Αγρίμια”
  • Ένωση Ρουμελιωτών Βορείου Ελλάδος
  • Παλλεσβιακή Ένωση Θεσσαλονίκης
  • Κερκυραϊκή Ένωση Θεσσαλονίκης «Άγιος Σπυρίδων»
  • Εύξεινος Λέσχη Θεσσαλονίκης
  • Σύλλογος Έρευνας και Διάδοσης Κρητικής Παράδοσης Θεσσαλονίκης «Ιδαία Γη»
  • Κέντρο Μελέτης Παραδοσιακών Χορών “Κύκλος”
  • Σύλλογος Σαρακατσαναίων Ν. Θεσσαλονίκης “Η Ένωση”
  • Σύλλογος Σαρακατσαναίων Φοιτητών Θεσσαλονίκης «Ο Λεπενιώτης»
  • Σύλλογος Πελοποννησίων Θεσσαλονίκης «Ο Κολοκοτρώνης»
  • Σύλλογος Σερρέων Θεσσαλονίκης
  • Σύλλογος Γρεβενιωτών Θεσσαλονίκης
  • Λαογραφικός Χορευτικός όμιλος Χ.Α.Ν.Θ.
  • Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Ιερού Ναού Αγίου Θεράποντος Κ.Τούμπας Θεσσαλονίκης
  • Κέντρο Έρευνας και Μελέτης Παραδοσιακού Χορού και Λαϊκού Πολιτισμού «Διόνυσος»
  • Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης «Οι Φίλοι της Παράδοσης»
  • Χορευτική Ομάδα Ι.Ν. Αγίας Βαρβάρας Άν. Τούμπας Θεσσαλονίκης
  • Α.Σ.ΑΡΗΣ – Τμήμα Παραδοσιακών Χορών
  • Πολιτιστικό Σωματείο “Χορός και Τέχνη”
  • Χορευτικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης «Ο Μύτικας»

4η ΟΜΑΔΑ

  • Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού – Τ.Τ. Θεσσαλονίκης
  • Σώμα Ελλήνων Προσκόπων – Περιφερειακή Εφορεία Θεσσαλονίκης
  • Εθελοντικό Σώμα Ελλήνων Πυροσβεστών Αναδασωτών
  • Σύλλογος Ιστορικών Στρατιωτικών Οχημάτων (Σ.Ι.Σ.Ο.)
  • Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών & Διασωστών Θεσσαλονίκης
  • Λέσχη Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων (Λ.Ε.Φ.Ε.Δ.)
  • Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Θεσσαλονίκης
  • Λέσχη Εθελοντών Ελλήνων Βατραχανθρώπων
  • Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Κ.)

Β΄ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΠΕΖΟΠΟΡΑ ΤΜΗΜΑΤΑ

  • Μουσική Γ΄ Σώματος Στρατού
  • Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ)
  • Μ/Κ Τάγμα Πεζικού
  • Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού

Το πρόγραμμα εορτασμού στις έδρες των Περιφερειακών Ενοτήτων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας το οποίο έχει καταρτιστεί από την οικεία Περιφερειακή Ενότητα και θα περιλαμβάνει:
– Γενικό Σημαιοστολισμό από ώρα 08.00΄της 23ης έως τη δύση του ήλιου την 25η Μαρτίου 2023
– Κατάθεση στεφάνων
– Τελετή Επίσημης Δοξολογίας
– Παρέλαση αντιπροσωπευτικών τμημάτων μαθητών, σπουδαστών, προσκόπων, οδηγών

Το πρόγραμμα εορτασμού για τους Δήμους της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (πλην Δήμου Θεσσαλονίκης) θα καταρτιστεί από την οικεία δημοτική αρχή, σύμφωνα με τις σχετικές οδηγίες της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας- Θράκης.

Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν με την τήρηση των υγειονομικών μέτρων που ισχύουν

Κάντε το σχόλιο σας

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.